SON DAKİKA
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

Geleneksel peynir üretimi yapan üreticiler devletten destek bekliyor

Bu haber 12 Mart 2019 - 14:50 'de eklendi ve 2 kez görüntülendi.


Doğal Şirden mayasıyla üretim yapan klasik beyaz peynir üreticileri, üretim koşulları ve artan maliyetler nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirterek, yetkililerin bu konuda destek olmalarını aksi takdirde zaten sayıları az kalan üreticilerin yok olacağını ifade ettiler.

Balıkesir’in Savaştepe İlçesinde 78 yıldır geleneksel yöntemlerle Mihaliç ve Klasik beyaz peynir üretimi yapan İsmail Erdal, klasik doğal maya (şirden) ile elde edilen peynirin üretiminin uzun süre aldığını ve yüksek maliyeti nedeniyle, kültür üretilen peynirlerden mutlaka ayrı tutulması gerektiğini vurgularken, çok daha sağlıklı olan bu tarz üretimin yok olmaması için mutlaka farkının ortaya konması gerektiğini söyledi.

Doğal maya ile elde edilen ve çok daha sağlıklı olan klasik beyaz peynirin bir tenekesi için 150 litre sütün gerektiğini, kültür mayasıyla üretilen sütten elde edilen peynir için ise 80-100 litre sütün yeterli olduğunu belirten İsmail Erdal konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı.  

Erdal, “Şirden maya kullanarak peynir yapıyoruz. Kültür mayasıyla yapılan peynirler kısa sürede tüketime sunulurken, şiirden mayasıyla yapılan klasik beyaz peynir ise yaklaşık 6-7 ay buzhanede olgunlaştırıldıktan sonra tüketime sunulur. Durum böyle olunca (Şirden Maya) doğal maya ile yapılan klasik beyaz peynir hem daha kaliteli hemde daha sağlıklı olur.” Dedi.

Çözüm bulunmadığı takdirde doğal şirden mayasıyla üretim yapan üreticilerin yok olacağını aktaran İsmail Erdal, “Piyasada artık klasik geleneksel yöntemlerle peynir üretimi yapan işletme sayısı oldukça azaldı. Çünkü biz klasik üretim yapan firmalar, önce sütü alıyor, sonra onu mayalayıp yaklaşık 6-7 ay dinlendirdikten sonra satışa sunabiliyor. Durum böyle olunca maliyetler yükseliyor. Ancak piyasa koşullarını göz önüne aldığımızda bize yansıyan maliyetleri fiyata yansıtamıyoruz.

Çünkü kültür mayası ile yapılan peynir kısa sürede satıldığı için maliyetleri daha az ve ona göre de fiyatı daha uygun. Bizim ise ürettiğimiz peynir çok daha sağlıklı olmasına rağmen, üretim şekli nedeniyle bize yansıyan maliyetler artıyor. Artan maliyetleri fiyatlara yansıtamadığımız için rekabet edebilme şansımız azalıyor.

Böyle olunca üreticiler para kazanamadığı için kısa sürede sonuç alabildikleri kültür üretimi yaparak bu tarz geleneksel üretimden uzaklaşıyor.

Bunun çözümü ise; Klasik yöntemlerle üretim yapan firmalara devletin ayrı bir logo vermesi gerekiyor. Marketlerde ise doğal üretilen ürünlerin ayrı dolap veya raflarda satışının yapılması gerekiyor. Denetimlerinde mutlaka sıkı bir şekilde yürütülmesi ve hatalı üretim yapanlarında, bir daha üretim yapabilmesini engellemek için yetkilerinin ellerinden alınması gerekiyor.

Klasik yağlı peynir ile kültür maya ile üretilen tam yağlı beyaz peyniri tüketicinin ayırt etmesi mümkün değil. Tüketicilerin doğal yada kültür peyniri ayırt edemeyeceği için, bizim gibi üretim yapanların farkını ortaya koymak adına raflarımızın mutlaka ayrılması gerekiyor. Aksi takdirde bizimde ayakta durabilmemiz oldukça zor.” şeklinde konuştu.

PUAN DURUMU
Süper Lig
# TAKIMLAR O AV P
PTT 1.Lig
# TAKIMLAR O AV P
LİG FİKSTÜRÜ
Süper Lig
PTT 1.Lig