Arılar dünyasında savaş başladı | Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Arılar dünyasında savaş başladı

TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ÇAM BALI ÜRETİM MERKEZLERİ ARASINDA YER ALAN AYDIN VE MUĞLA’DA YABAN ARILARI BAL ARILARINI İSTİLA ETMEYE BAŞLADI. KOLONİLERİ ADETA SARAN VE HALK ARASINDA EŞEK ARISI OLARAK BİLİNEN ARILARA KARŞI ARICILAR MÜCADELE BAŞLATIRKEN, KOVANLARDA HASARIN CİDDİ BOYUTLARA ULAŞTIĞI BELİRTİLDİ.

Bu haber 09 Eylül 2019 - 11:27 'de eklendi ve 210 kez görüntülendi.

Türkiye’nin en önemli çam balı üretim merkezleri arasında yer alan Aydın ve Muğla’da yaban arıları bal arılarını istila etmeye başladı. Kolonileri adeta saran ve halk arasında eşek arısı olarak bilinen arılara karşı arıcılar mücadele başlatırken, kovanlarda hasarın ciddi boyutlara ulaştığı belirtildi.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Ziya Şahin, bu sorunu8n yıllardır devam eden bir sorun olduğunu belirterek arıcıların yaban arıları ile mücadeleyi doğal ve tabiata zarar vermeyecek şekilde yapmasını önerdi.

Arıcıların gerek yaptığı iş gerekse durumları gereği doğa dostu kişiler olduğunu belirten TAB Başkanı Ziya Şahin, halk arasında eşek arısı olarak bilinen arıların bal arılarına ciddi zarar verdiğini belirterek en çok zararın çam balı üretim alanlarında yaşandığını kaydetti.

“Her şeye rağmen kimyasal mücadele edilmeyecek”

Yaşanan sıkıntıya rağmen tabiata zarar verecek her türlü eylemden kaçınılacağını belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, “Atalarımız ‘sarı arı bol olursa bal da bol olur’ derlerdi. Sarı arı ve halk arasında eşek arısı olarak bilinen bal arısının düşmanı olan bu canlılarla mücadele etmek için kapanlar var. Arıcılık mesleği sadece bal ve arı ürünü üretimi değil aynı zamanda doğal hayatı koruyan ve tabiatın dengesinin bozulmaması için mücadele mesleğidir. Doğal yöntemlerle eşek arıları ile mücadele edilmesini öneriyorum” dedi.