SON DAKİKA

Arıların başı dertte!

Bu haber 20 Mayıs 2019 - 15:05 'de eklendi ve 2 kez görüntülendi.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Dünya Arı Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaparak, Arıların başlarının dertte olduğunu ve herkesin mutlaka arılar için yapabileceği birşeylerin olduğunu vurguladı.

Sosyal Medya hesaplarından yaptıkları yazılı bültende; Çiçekli bitkilerin tozlaşmasını sağlayan arıların yokluğunun telafisi mümkün olmadığı ifade edilirken yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı.

Bugün, Dünya Arı Günü.

Arıların başı dertte!

Konvansiyonel tarımda, park/bahçelerde kullanılan sentetik kimyasallar, böcek ilaçları arılara zarar veriyor. İnsan baskısı ve küresel iklim değişikliğiyle doğal yaşam alanları yok oluyor. Yanlış arıcılık uygulamaları, hatalı ve fazla müdahale de arıları giderek zayıflatıyor ve hastalıklara açık hale getiriyor.

Çiçekli bitkilerin tozlaşmasını sağlayan arıların yokluğunun telafisi mümkün değil! Çünkü onlar olmazsa, insanın temel besinlerinin büyük bir kısmını oluşturan bitki türleri, bu bitkilerle beslenen ya da yaşamları için bu bitkilere ihtiyaç duyan hayvanlar ve nihayetinde bu hayvanlarla beslenen diğer hayvanlar da yok olacak!

İster kırsalda, ister şehrin göbeğinde… Her birimiz arılar için bir şeyler yapabiliriz”