Aydın’da sertifikalı zeytin fidanı dağıtımı başladı - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Çiftçiden videolu isyan

3. SAYFA, GENEL, TARIM

Aydın’da sertifikalı zeytin fidanı dağıtımı başladı

AYDIN’DA MEYVE BAHÇELERİNİN GELİŞTİRİLMESİ VE REHABİLİTASYONU PROJESİ KAPSAMINDA STANDART SERTİFİKALI ZEYTİN FİDANI DAĞITIMI BAŞLADI

Bu haber 01 Nisan 2019 - 11:00 'de eklendi ve 147 kez görüntülendi.

Aydın’da Meyve Bahçelerinin Geliştirilmesi ve Rehabilitasyonu Projesi kapsamında standart sertifikalı zeytin fidanı dağıtımı başladı.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan İlimiz ilçelerince uygulanacak olan zeytinlik alanlarda boş kalmış alanların doldurulması, çeşitli nedenlerle verim vermeyen veya farklı nedenlerden kurumuş ağaçların yerine standart sertifikalı fidan dağıtımı yapılarak zeytin üreticilerinin gelirlerinin arttırılması amacıyla “Meyve Bahçelerinin Geliştirilmesi ve Rehabilitasyonu Projesi” hazırlanarak Aydın Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına (Yikob) sunulmuş ve kabul edilmiştir.

Proje kapsamında ilimiz ilçelerince talep edilen zeytin fidanı dağıtımı yapılmak üzere 140 bin TL ödenek tahsis edilmiştir. Bu bağlamda ilimizde üreticilerimize 23 bin 370 adet Gemlik, 4 bin 760 adet Memecik çeşidi zeytin fidanı dağıtımına başlanmıştır. Fidanlar yüzde 70 Yikob, yüzde 30 çiftçi katkısı sağlanarak dağıtılmaktadır. Projenin toplam bütçesi 205 bin TL’dir” denildi.