Bahar yorgunluğu kabusunuz olmasın... - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Bahar yorgunluğu kabusunuz olmasın…

Bu haber 24 Mart 2019 - 19:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 
Baharın gelmesiyle insanların nedenini bilmedikleri ve birden başlayan halsizlik, üzüntü, korku, boşluk, anksiyete, aşırı heyecan, hiperaktivite ve benzeri duyguları yaşayabilirler.

“Halsizlik nedenlerinin başında meteorolojik etkiler gelir. Mevsim geçişleri öncelikle hormonal sistemimizi etkiler. Vücudun yeni çevresel değişikliklere alışması ve hormonal sistemin yeniden dengeye girmesi zaman alır. Bu durum çevreye uyum sağlamamızı zorlaştırarak dış etkenlerden daha çabuk etkilenmemize neden olur. Kış aylarında çoğunlukla daha hareketsiz bir yaşam sürüldüğünden ve alınan kilolardan dolayı ilkbaharla gelen hareketli yaşama uyum zorlukları olabilir.

Mevsimin ruhsal etkileri en az fiziksel değişiklikler kadar önemlidir. Özellikle yoğun çalışan, stresi yüksek olan kişilerde ve depresyona eğilimi olanlarda yorgunluk hissi oluşabilir.

Aslında, bahar yorgunluğunun büyük şehirlerde yaşayanlarda, çevre kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde, düzensiz ve stresli yaşama sahip olan bireylerde, kötü beslenenlerde daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz.

Gözden kaçırılmaması gereken şey bahar yorgunluğu tablosunun uzun sürmediğidir. Sürekli yorgunluk ve genel durum bozukluğu bu belirtilerle seyreden ciddi hastalıkları düşündürmelidir. Tiroid hastalıkları, ciddi depresyonlar, kronik hastalıklar, kötü huylu hastalıklar atlanmamalıdır. Böyle durumlarda bir an önce doktora başvurulmalıdır.

Güneş ışınlarının ve aydınlığının ruhumuza olumlu etkileri olduğunu unutmamak gerekir.
Bahar aylarına girerken uyku düzeni bozulabilir.  Az uyumak kadar, aşırı uyku durumu da kendimizi daha kötü hissetmemize neden olabilir.

Daha kolay atlatmak için; vitamin kullanmak ve mineralli sıvı desteği almak, doğa yürüyüşleri, spor yapmak ve uyku düzenine dikkat etmek iyi gelir…

Sağlıkla kalın…

Psikiyatri Uzmanı Deniz Yıldızdenizkutluay@hotmail.com