Bandırma'da Geyik Mahalleyi Birbirine Kattı - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Çiftçiden videolu isyan

3. SAYFA, GENEL, TARIM

Bandırma’da Geyik Mahalleyi Birbirine Kattı

Bu haber 04 Kasım 2020 - 14:24 'de eklendi ve 371 kez görüntülendi.

Sabah saatlerinde köyün içerisinde hayvanlara ve insanlara saldıran yaban geyiği mahalleyi birbirine katarken köyde kısa süreli paniğe neden oldu.

Bandırma’nın Doğanpınar Mahallesinde ( köyünde) meydana gelen olay dün sabah saatlerinde gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre sabah saatlerinde köye inen geyik karşısına çıkan hayvanlara ve insanlara saldırmaya başladı. Ne olduğunu anlayamayan insanlar panik yaşarken, saldırgan geyikten kurtulmak isteyen hayvanlar ise kaçışarak kendilerini kurtarmaya çalıştılar. Bağrışmalardan korkan geyik daha sonra köyden uzaklaşarak gözden kayboldu.

Korkudan köyün dışına kaçan bir inek ise bir gün sonra evine geri dönebildi.

Konuyla ilgili olarak bölgede veterinerlik hizmeti veren Uzm.Vet.Hek. Tolga Arslan şunları kaydetti. “Geyiklerin saldırgan tavırlar göstermesi bir yana, yerleşim yerlerine yaklaşması dahi olağan dışı bir durumdur, hele ki bu olaydaki gibi en yakın ormanlık alanın km lerce uzakta olduğu göz önünde bulundurulursa oldukça şaşırtıcı bir durumla karşı karşıyayız. Fotoğraflara ve halkın ifadelerine bakarak kesin bir bilgi vermek mümkün olmasa da, bir yabani hayvanın yerleşim yerine gelerek hayvanlara ve insanlara saldırgan tavırlar göstermesi, kuduz şüphesini akla getirmelidir”

Ancak geyiklerin ısıramadığını ve bu nedenden dolayıda riskin olmadığını ifade eden Arslan, “Kuduzun bulaşma yolu ısırılmaktır, yani virüsün derin kas dokusuna nüfus etmesi gerekli ama geyikler ısıramaz dolayısıyla yarasa, sansar, tilki gibi hayvanlar kadar risk taşımazlar” dedi.