Bu bitkiyi koparana 60 bin TL ceza « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Bu bitkiyi koparana 60 bin TL ceza

DÜNYADA NESLİ TÜKENMEKTE OLAN BİTKİLER ARASINDA GÖSTERİLEN, 2016 YILINDA ULUSLARARASI DOĞA KORUMA BİRLİĞİ TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINAN KUM ZAMBAKLARI TEKİRDAĞ’DA GÖZLEMLENDİ.

Bu haber 19 Eylül 2019 - 13:04 'de eklendi ve 116 kez görüntülendi.

Dünyada nesli tükenmekte olan bitkiler arasında gösterilen, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambakları Tekirdağ’da gözlemlendi.

Tekirdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce biyolojik çeşitlilik izleme projesi kapsamında kum zambağı bitkisi, Tekirdağ’ın Saray ilçesinde görüldü. Yapılan açıklamada, “Kum zambağı (Pancratium maritimum) nergisgiller familyasına ait, kıyı kumullarında yetişen soğanlı bir bitkidir. Çok yıllık, soğanlı, genişçe uzun şeritsi yapraklı, yaklaşık 40-45 santim boyunda, beyaz çiçeklidir. Çiçeklenme zamanı Ağustos ve Ekim ayları arasındadır” denildi.

Cezası çok ağır

Dünyada nesli tükenmekte olan bitkiler arasında gösterilen, 2016 yılında Uluslararası Doğa Koruma Birliği tarafından koruma altına alınan kum zambaklarını ticari amaçla sökenlere, çok yüksek idari para cezası uygulanıyor. Bu bitkiyi sökenlere Çevre Kanununun 20. ceza maddesi uyarınca takriben 60 bin TL ceza uygulanıyor.