SON DAKİKA

MUSTAFA BÜLENT ECEVİT KİMDİR?

Bu biyografi 05 Kasım 2018 - 16:30 'de eklendi ve 140 kez görüntülendi.

Türkiye siyasal tarihinde önemli bir yeri olan Bülent Ecevit, sosyal demokrasinin de ülkemizde ki öncülerindendir.

28 Mayıs 1925 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ressam bir anne ve profesör bir babanın oğludur. Ecevit’in annesinin ismi Fatma Nazlı’dır. Babası ise daha önce ki yıllar da Cumhuriyet Halk Partisinden Kastamonu’da milletvekilliği yapmış, Prof. Dr. Fahri Ecevit’tir. Ailesinin ona verdiği Mustafa Bülent isminden ziyade Türkiye gündeminde, Bülent Ecevit olarak tanınmaktadır.

1944 senesinde Robert Kolejinde ki eğitimini tamamladıktan hemen sonra Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde çevirmen olarak işe başlamıştır. İş hayatına erken başlaması da aşkını evliliğe dönüştürmesi açısından hız katmış ve gözlerini yumduğunda da yanında olacak Rahşan Arel Ecevit ile evlenmiştir.

Amerika Birleşik Devletlerinde faaliyetlerini gösteren The Journal and Sentinal gazetesinde 1955 yılında konuk gazeteci olarak çalışmıştır. 3 yıl sonra Rockefeller Foundation Fellowsihp bursu ile Harvard Üniversitesinde sosyal psikoloji ve orta doğu tarihi üzerinde sekiz ay süre ile incelemelerde bulunmuştur.

Demokratik açıdan ilerici yazılarını kaleme aldığı, Forum Dergisi, Milliyet Gazetesi, Özgür İnsan ve Arayış gibi dergi ve gazetelerin çeşitli kademelerinde de görev almıştır.

Siyaset arenası ile yakından ilgilenen Bülent Ecevit sahip olduğu donanımlarla beraber Türkiye’ye döndükten sonra 1957 senesinde Cumhuriyet Halk Partisinden milletvekili seçilmiştir. 1959 parti kurultayında parti meclisine seçilen Bülent Ecevit, 1960’da da kurucu mecliste görev almıştır.

1961 seçimlerinde tekrardan milletvekili seçilen Bülent Ecevit 1961-1965 yılları arasında İsmet Paşa’nın başkanlığında kurulan koalisyon hükümetin’de 3 kere üst üste çalışma bakanı olarak görev almıştır.

5 Kasım 1972 de yaşı ilerleyen Cumhuriyet Halk Partisinin ikinci genel başkanı İsmet İnönü’ye karşı genel başkanlık yarışını kazanarak, Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanı seçilmiştir. Bunun üzerine 1974 de yapılan seçimlerin ardından partisinin birinci parti olmasını sağlayarak Milli Selamet Partisi ile koalisyon hükümeti kurup başbakan seçilmiştir. Ve bu görevi 8 ay boyunca devam ettirmiştir.

Görev süresince 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Hareketini başlatarak, Türk ordusunun Kıbrıs’a çıkmasını sağlayarak, Kıbrıs’ta yaşayan ezilen Türk halkının umudu olmayı başarmıştır. 1977 de ise tekrardan birinci CHP’nin birinci parti olmasına katkı sunarak, azınlık hükümetinin başbakanlığını yapmıştır.

Bu yıllarda verilen keskin ve halkçı kararlarla ülke ekonomisinde bozulan durumları her ne kadar tamir etmeye çalışsa da, işçi yanlısı politikaları, toplumda patronların Ecevit’ karşı başlattığı ekonomik savaşı engelleyememiştir.

1980 yılında gerçekleştirilen darbe ile göz altına alınmış ve 10 yıl süreyle siyasi yasağa hapsolmuştur. 1987 de yapılan halk oylamasıyla siyasi yasağı kaldırılan Bülent Ecevit, arzuladığı idealleri bir arada tuttuğu Demokratik Sol Parti’nin genel başkanlığına gelmiştir.

1991 yılında Zonguldak milletvekili olarak meclise girmiş, 1997 yılında ki seçimlerde ise ANAP ile kısa süreli bir koalisyon kurmuştur.

Son olarak 1999 senesinin 28 Mayıs’ında partisini birinci hale getirerek, ANAP ve MHP ile ortak koalisyon kurup son kez başbakanlık koltuğuna oturmuştur.

2002 seçimlerinde DSP’nin barajı aşamamasıyla aktif siyaseti bırakma kararı alan Ecevit, 81 yaşında katıldığı Yücel Özbilgin’in cenazesinde,beyin kanaması geçirerek, 5 Kasım 2006 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Türkiye toplumunun kalbine, Kıbrıs Fatihi, Karaoğlan olarak kazınmış Bülent Ecevit, şatafatlı hayattan uzak, dolu dolu bir siyasi hayatla, mütevazi huylu, halkçı ve milletinin refahı için mücadele etmiş iyi bir lider olarak hatırlanmaya devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İLBER ORTAYLI KİMDİR?

İlber Ortaylı, 1947 senesinde mayıs ayının 21 inde Avusturya'nın Bregenz şehrinde doğmuştur. Ailesi Kırım Tatarı olmakla beraber İlber Ortaylı 2 yaşındayken ailesiyle beraber Türkiye'ye yerleşmiştir. Liseyi Ankara'da Atatürk Lisesi'nde okumuştur. Üniversite'de ise 1970 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olup, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin tarih bölümünü bitirmiştir. Mümtaz Soysal, Seha Meray ve Halil İnaıcık gibi önemli isimlerin öğrencisi olmuştur. Daha sonra ki yıllarda eğitimi ile ilgili Viyana Üniversitesi'inde eğitim görmesi ile beraber Chicago Üniversitesi'sinde Halil İnalcık ile yüksek lisans çalışmasını gerçekleştirmiştir. Yüksek lisansını tamamlamasının ardından 1974 senesinde Ankar…

İsmet İnönü kimdir ?

Mustafa İsmet, Malatya'ya yerleşmiş eski bir Türk ailesi olan Kürümoğullarındandır. Büyük babasının adı Abdülfettah'dır. Mahkeme üyeliklerinde bulunmuş ve Harbiye Nezareti Muhakeme Dairesi Mümeyyizliğinden emekli Hacı Reşit beyin oğludur. 24 Eylül 1884’te İzmir'de doğmuştur. Evli ve üç çocuk babasıdır. Babasının görevi nedeniyle Sivas'ta ilkokula başlamış, 1892’de Askeri Rüştiye'ye girmiş, 1895’te okulu bitirmiş, Sivas Mülkiye İdadisinde (lise) öğrenimine devam etmiştir. 31 Temmuz 1897’de babasının İstanbul'a tayini nedeniyle 6. sınıfta ayrılmış, Halıcıoğlu'ndaki Harp okulunun lise kısmını kaydolmuştur. 1900’de liseyi bitirmiş, 14 Şubat 1901’de Topçu Harbiye sınıfına girmiş, 1 Eylül 1903’te okulu birincilikle bitirmiş ve Topçu M…

TARIK AKAN KİMDİR?

Tarık Akan, 13 Aralık 1949 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl ismi Tahsin Tarık Üregil. Babasının memurluğu sebebiyle Anadolu‘da büyüdü. Denizi ilk kez on altı yaşında gördü. Albay rütbesinde bir subay olan babası Yaşar Bey’in görevi nedeniyle Erzurum Dumlupınar İlkokulu’nda başladığı ilkokulu Kayseri’de bitirdi ve babasının emekliliğinden sonra ailesiyle İstanbul Bakırköy’de yaşamaya başladı. Gündüzleri kâğıt işportacılığı yaparak geceleri Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Yüksek Mühendisliğinde okumaya başladı. Sinemaya geçmeden önce bir süre düğün salonlarında müdürlük; Ataköy Plajında cankurtaranlık, sandal kiraya verme, bilet karaborsacılığı ve işportacılık yaptı. Tarık  Akan, 1970 yılında Ses dergisinin artist…

Recep Tayip Erdoğan Kimdir

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954'te İstanbul'da doğdu. 1965 yılında Kasımpaşa Piyale İlkokulu'ndan, 1973 yılında ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nden mezun oldu. Fark dersleri sınavını vererek Eyüp Lisesi'nden de diploma aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu. Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle iç içe bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan'ın aktif politikaya ad…

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1881 yılında Selanik’te doğdu. İlk öğrenimini ve askeri öğrenci olarak orta öğreniminin bir kısmını Selanik’te yaptı. Manastır Askeri Lisesi’ni bitirdi. 1902 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1905 yılında Harp Akademisi’nden mezun oldu. Orduda çeşitli vazifeler aldı. 1913 yılında Sofya’da Ataşe Militer olarak bulundu. Birinci Dünya Harbi sırasında, Çanakkale Muharebelerinde Tümen Komutanı olarak görev yapıı. 1916 yılından itibaren, Doğu ve Güney cephelerinde Kolordu ve Ordu Komutanlığı yaptı. Bitlis ve Muş’u düşman işgalinden kurtaran kuvvetlerin başındaydı. Filistin ve Suriye cephelerinde görev aldı. Mondros Mütarekesi’nden sonra Sevr Anlaşması hükümlerine dayanılarak ülkenin yabancılar tarafından işgali üzerine, son Osmanlı padişah…

NEJAT UYGUR

Öğretmen bir annenin ve subay bir babanın üç çocuğundan ortancası olan Uygur, Kilisli sanatçı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilmiş ve meşhur edilmiştir. Eğitimini Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde tamamlamıştır. İlkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve bu dönemde tiyatroya müsamerelerle başlamıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokulu tamamladıktan sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel bölümüne girmiş; fakat mezun olamamıştır. 1943 yılında Sarıyer Halkevi’nde başladığı boksla beraber spora karşı ilgisi artmıştır. Atletizm ve su topu dışında iyi de bir at binicisidir.[1] 1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Tiyatroya profesyonel anlamda 1949’da “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atmıştır. Neja…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ