Damızlık İneklerde “Gebe Kalamama” sorunu hakkında çalışma başlatıldı - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Çiftçiden videolu isyan

3. SAYFA, GENEL, TARIM

Damızlık İneklerde “Gebe Kalamama” sorunu hakkında çalışma başlatıldı

Bu haber 05 Nisan 2019 - 12:21 'de eklendi ve 344 kez görüntülendi.

Döl tutamama ya da gebe kalamama sorunu süt sığırı işletmelerinin sürdürebilirliği ve karlılığı açısından son derece önemli bir konu. Konunun önemini bilen Elazığ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB), bu konu hakkında alınabilecek önlemler hakkında üreticilere yönelik çalışma başlattı.

Süt sığırcılığı işletmelerinin karlılığının artmasının yılda bir buzağı elde edilmesine bağlı olduğunu düşünen Elazığ DSYB konunun çözümü için, bu konu hakkında önemli çalışmalar yapan Sen Tarım ile birlikte saha çalışması gerçekleştirdi.

Yapılan saha çalışmalarında ayrıca; Üreticiler teker teker dolaşılarak problemler yerinde tespit edilip gerekli önlemlerin alınması konusunda bilgilendirildi. Hayvanların beslenme şekilleri, kaba ve kesif yemin değerlendirilmesi ve yem katkı maddelerinin kullanımı hakkında bilgiler verildi. Bununla birlikte, özellikle Elazığ’da ki üreticilerin en büyük sorunlarından biri olan döl verimi konusunda teknik çalışmalar yapıldı. Sen Tarım tarafından geliştirilen karaciğer yağlanmasını önleyen, hayvanlarda ki enzimleri düzenleyen ürün denenerek kızgınlığa gelmeyen ineklerin 18 ile 24 saat arasında kızgınlığa gelerek döllenmeleri sağlandı. Gebe kalma oranlarının belirlenmesi için yaklaşık 30 gün sonra veteriner tarafından ultrasonla muayenelerinin yapılması planlandı.

Elazığ DSYB ile birlikte Sen Tarım. A.Ş’nin yapmış olduğu bu çalışmalar sonrasında, üyelere yönelik besleme ve döl verimine yönelik bir sempozyum düzenlendi. Sempozyuma Elazığ DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Fırat Turan, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Sivas DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Çönger, sektör temsilcileri ve üyeler katıldı.

Düzenlenen sempozyumda yapılan çalışmalar hakkında sektör temsilcileri bilgilendirilirken, hayvan beslemede kesif yemin yerine kaliteli yüksek proteinli kaba yemlerle maliyetlerin düşürülüp karlılığın arttırılacağı anlatıldı. Üyelere kaba yem ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için fiğ, yulaf, silajlık mısır ve yonca ekmeleri önerildi.