DHA YURT BÜLTENİ - 22 - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Çiftçiden videolu isyan

3. SAYFA, GENEL, TARIM

DHA YURT BÜLTENİ – 22

Bu haber 19 Kasım 2020 - 2:15 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

Diyarbakır’da 1 asker şehit

DİYARBAKIR’da görev yapan Jandarma Uzman Çavuş Cumhur Tokuş, silahının ateş alması sonucu kaldırıldığı hastanede şehit oldu.
Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kentte görev yapan Jandarma Uzman Çavuş Cumhur Tokuş’un, şahsi silahının ateş alması sonucu ağır yaralandığını ve kaldırıldığı hastanede şehit olduğunu duyurdu.

Haber: DİYARBAKIR,
======================

Kırklareli ve İzmir’e şehit ateşi düştü

IRAK’ın kuzeyi Pençe Kaplan harekat bölgesinde meydana gelen araç kazasında şehit olan Yarbay Rasim Sayın’ın acı haberi, Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yaşayan anne ve babasına verildi. Şehit ailesinin evine Türk bayrakları asıldı.
Irak’ın kuzeyinde Pençe Kaplan harekat bölgesinde bugün meydana gelen araç kazasında Personel Yarbay Rasim Sayın ile Ulaştırma Uzman Çavuş Mehmet Sinan Kılıç, şehit oldu. Yarbay Sayın’ın şehadet haberi, Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde yaşayan Ayşe Yaşar Sayın çiftine yetkililer tarafından verildi.
Kırklareli Valisi Osman Bilgin, anne ve babaya taziye ziyaretinde bulunurken, şehit ailesinin evine büyük Türk bayrakları asıldı. Acılı haberi alan Ayşe Yaşar Sayın, büyük üzüntü yaşarken, komşuları taziyeye geldi.

İZMİR’DE EŞİNE ACI HABER VERİLDİ
Şehit Yarbay Rasim Sayın’ın şehadet haberi İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde yaşayan eşi Sevda Sayın’a da ulaşıldı. Sekiz Eylül Mahallesi’nde yaşayan ve öğretmen olduğu öğrenilen Sevda Sayın’a şehadet haberi, Kemalpaşa Kaymakamı Dr. Kemal Kızılkaya, İlçe Emniyet Müdürü Serdar Pehlivan ve askeri heyet tarafından verildi. Acı haberinin ardından eşinin yaşadığı eve Türk bayrağı asıldı.
Şehit Yarbay Rasim Sayın’ın naaşının memleketi Edirne’ye gönderileceği ve yarın Edirne’nin Havsa ilçesi Yolageldi köyünde düzenlenecek törenle toprağa verileceği belirtildi. Eşi Sevda Sayın’ın da sabah Edirne’ye gideceği öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

(KIRKLARELİ)
Baba evinden detaylar
Dev Türk bayrakları 
Kalabalıktan detay
Farklı açılardan detaylar
Haber Kamera: Ali Can ZERAY Resul ORUÇOĞLU/BABAESKİ,(Kırklareli)
+++

(İZMİR)
Şehidin eşinin yaşadığı evden detay

Haber Kamera: Emircan DURAK Halil İbrahim KARABIYIK Fırat AKAY /İZMİR,
=======================================================

Kurtlar sürüye saldırdı: 35 koyun öldü
 
KARS’ta araziden dönen koyun sürüsüne yaklaşan 2 kurt, 35 koyunu öldürdü, bir çok koyunun ise kaybolmasına neden oldu.
Olay il merkezine bağlı Esenkent köyünde meydana geldi. Birdal ve Ensar Uğurlu ile Gül Ahmet Aydemir’e ait 700 koyun sabah erken saatte otlamaları için ziyaret tepesi olarak bilinen araziye götürüldü. Köye yakın olması ve gün içinde geri dönecek olmalarından dolayı bir kişinin otlattığı koyun sürüsü akşam saatlerinde dönüş yoluna çıktı. Köye yaklaşıldığında arkadan yaklaşan iki kurt, koyunlara saldırmaya ve sürüyü dağıtmaya çalıştı. Kurtlar 35 adet koyunu öldürdükten sonra gözlerden uzaklaşırken hayvan sahipleri çevreye dağılan yaralı koyunları kurtarmaya çalıştı.
Yaralılardan bir kaçı kesilerek kurtarılırken, kurtarılamayanlar ise araziye bırakıldı. Sürü sahipleri bu defa kaybolan koyunlarını aramaya çıktı. Koyunlardan bazılarını çevre köylerin arazilerinde bulan sürü sahipleri arama çalışmalarını gece yarısına kadar sürdürdü. Ensar Uğurlu, kurtların sürüyü ikiye böldüğünü belirterek, “Yaralı yedi koyunu ölmeden kestik. 35 koyun telef oldu, kaybolan 25 koyunu arıyoruz. Bazı koyunlar kaçarak köylere sığınmış. Bizim bu bölgede kurt oluyor. Kurtlar zaman zaman 1 2 koyunu alıp götürüyordu. Ama bu sefer sürüye saldırıp büyük zarar verdi. Sürüde 700’e yakın koyun vardı ve geçimimizi bunlarla sağlıyorduk” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Ensar Uğurlu’nun yaralı koyunu göstermesi
Koyunlar
Koyunları aramaları
Ensar Uğurlu’nun konuşması

Haber Kamera: Bedir ALTUNOK /KARS,
==========================

5 evin kül olduğu yangında, kemiklere ulaşıldı
 
BALIKESİR’in Sındırgı ilçesinde bulunan metruk binada çıkan yangında 5 ev küle dönerken, haber alınamayan 81 yaşındaki Ulviye Abeş’e ise ulaşılamadı. Yanan evlerin birinde jandarma ceset arama köpeği tarafından kemiklere ulaşıldı.
Sındırgı ilçesine bağlı kırsal Mumcu Mahallesinde dün akşam saatlerinde metruk bir evde başlayan yangın bitişiğindeki 4 eve daha sıçradı. 3 metruk ev ve 2 kullanılan evin zarar gördüğü yangında, Adive Dündar dumandan etkilenerek hastaneye kaldırılırken, diğer evde yaşayan, 81 yaşındaki Ulviye Abeş’e ulaşılamadı. Jandarma ceset arama köpeği tarafından yapılan aramada bazı kemiklere ulaşıldı. Kemikler, kimlik tespiti için Bursa Adli Tıp Kurumuna gönderilirken, jandarma ekiplerinin olayla ilgili soruşturması sürüyor.

Haber: Necip KARATUNA /SINDIRGI(Balıkesir),
=====================