Düve Alımlarına yüzde 40 Hibe Desteği Müracaatları Başladı - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Çiftçiden videolu isyan

3. SAYFA, GENEL, TARIM

Düve Alımlarına yüzde 40 Hibe Desteği Müracaatları Başladı

Bu haber 10 Aralık 2020 - 22:59 'de eklendi ve 385 kez görüntülendi.

TÜRKVET’e kayıtlı sığır işletmesi olan üreticilerin işletme kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde satın aldıkları düve/manda başına  yüzde 40 oranında hibe desteği verilecek.

Konu hakkında Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı. Müracaatlar; 31 Aralık 2020 tarihine kadar İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacaktır. Düve alım desteğine gerçek/tüzel kişiler sadece bir işletmesi için başvurabilir. Başvuru sırasında aşağıdaki belgeler istenir:

1) Başvuru dilekçesi,

2) Başvuru formu,

3) Varsa, gazi veya birinci derece şehit yakını olduğuna dair belge,

4) Varsa, işletmenin ari/organik niteliğine dair belge.

Düve alım desteği aşağıda belirtilen şartlara ve kurallara göre yapılacaktır;

1)Yetiştiricinin işletmesinin TÜRKVET’e kayıt edilmiş olması ve işletme kapasitesinin destek talep edilen hayvan sayısı ile uyumlu olması gerekmektedir.

2)Bir işletme; kapasitesini 20 başa tamamlayacak şekilde desteklemeden yararlandırılır.

3)Desteklemeye esas 2020 yılı gebe düve fiyatı 14.000 TL/baş , 8-15 aylık damızlık boş dişi sığır fiyatı 8.000 TL/baş, damızlık gebe manda fiyatı 12.000 TL/baş ve 8-15 aylık damızlık boş dişi manda fiyatı ise 7.000 TL/baş olarak belirlenmiştir.

4)Destek miktarı, düve/manda alım bedelinin % 40’ı kadar olup, düve/manda başına desteklemeye esas Bakanlıkça belirlenen fiyatın % 40’ından fazla olamaz.

5)Düveler/mandalar; düve/manda düvesi yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünden, Damızlık Sığır Yetiştirici Birlikleri, Damızlık Manda Yetiştirici Birlikleri ile Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştiraklerinden temin edilir.

6)Destek kapsamında alınan düveler/mandalar, mücbir sebepler haricinde 2 yıl süre ile satılamaz. Ölüm ve mecburi kesim sebepleriyle işletmeden ayrılan hayvanların yerine en geç 90 gün içerisinde, Teknik ve Sağlık Şartnamesindeki şartları sağlayan aynı sayıdaki hayvanlar işletmeye konulur.

7)Düvelerin/mandaların iki yıl süreyle satılmama şartı, HAYGEM’den izin alınması koşuluyla işletmenin devri halinde de geçerlidir. İl/ilçe müdürlükleri tarafından yılda en az bir kere olmak üzere düvelerin/mandaların işletmede bulunduğuna ilişkin yerinde kontrol yapılır ve tutanağa bağlanır.

 

Bu kapsamda destekleme kapsamına girecek düveler;

1)Etçi Irklar; Angus, Charolais, Limousin, Hereford, Belgium Blue

2)Kombine Irklar; Simental (Fleckvieh),Brown Swiss, Mondbeliard

3)Sütçü ırklar; Jersey (Karadeniz Bölgesindeki iller), Holstein

4)Manda olarak belirlenmiştir.

Ayrıntılı bilgi almak isteyen yetiştiricilerimiz, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize müracaat edebilirler.