Fındıkta külleme ile mücadele başlıyor - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Fındıkta külleme ile mücadele başlıyor

ZONGULDAK ALAPLI İLÇESİNDE FINDIKTA KÜLLEME HASTALIĞINA KARŞI İLAÇLI MÜCADELEYE 28 NİSAN PAZAR GÜNÜNDEN İTİBAREN BAŞLANABİLECEĞİ BİLDİRİLDİ. (ZONGULDAK-İHA)

Bu haber 28 Nisan 2019 - 22:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zonguldak Alaplı ilçesinde Fındıkta külleme hastalığına karşı ilaçlı mücadeleye 28 Nisan Pazar gününden itibaren başlanabileceği bildirildi.

Alaplı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, fındık ürününün ana zararlısı olan fındık kurduna karşı ilaçlı mücadeleye ilişkin açıklamada bulundu. Alaplı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Rafet Yılmaz, hava sıcaklıklarının ani artmasına bağlı olarak hastalığın Mayıs ayı başından itibaren görülmeye başlandığını belirtti.

İlaçla mücadele çalışmalarına gecikmeden başladıklarını ifade eden Yılmaz, ilaçlama yapacak üreticilere tavsiyelerde bulundu. Yılmaz, “Hastalık bahçede ilk defa çıkıyorsa, belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden önce, çotanak bağlama döneminde, ilaçlamaya başlanır. Bu hastalığa karşı etkili bir mücadele için çiftçilerin tavsiyelere uygun olarak ilaçlama yapmaları, mücadeledeki başarıyı artıracaktır. İlaçlama esnasında arıların su içtiği kaynaklara ilaç bulaştırılmaması son derece önemlidir. İlaçlama esnasında tüm koruyucu önlemler alınmalı, hiçbir şey yenilip içilmemeli, koruyucu maske gözlük ve eldiven mutlaka bulundurulmalıdır. İlaçlama bittikten sonra bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalıdır” dedi.Üreticilerin konu hakkında daha geniş bilgi almak için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvurabileceği aktarıldı.