(Görüntülü) Adana'da tarihi eser kaçakçılığına 2 ev hapsi - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

(Görüntülü) Adana’da tarihi eser kaçakçılığına 2 ev hapsi

Bu haber 19 Kasım 2020 - 10:54 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi.

Adana?da 17 Kasım günü tarihi eser kaçakçılarına yönelik düzenlenen şafak operasyonunda gözaltına alınan 2 şüpheliye ev hapsi cezası verildi.
İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık Büro Amirliği ekipleri, kentte tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı bilgisi üzerine harekete geçti. Belirlenen 7 farklı adrese 17 Kasım günü şafak vakti operasyon düzenleyen polis, 2 şüpheliyi yakalayarak, gözaltına aldı. Yapılan teknik ve fiziki takip sonucunda şüphelilerin, Roma dönemine ait 125 sikke ile 7 tarihi objeyi Muş?a gönderdikleri belirlendi. Tarihi eserler, Muş polisince ele geçirildi. Adreslerde yapılan aramalarda farklı kurumlara ait 8 kaşe, 6 farklı araç görev kartı, farklı isimlere ait 4 personel basın tanıtım kartı, farklı isimlere ait  44 ?Türkiye Polis Gazetesi? yetki belgesi, 19 basın yeleği, 1 tepe lambası, 1 megafon siren, 1 telsiz ve çok sayıda dijital materyal de ele geçirildi.
CUMHURBAŞKANLIĞI GAZETESİ YALANI
Öte yandan operasyonda gözaltına alınan şüphelilerden İsmail D.?nin, sosyal medya üzerinden yaklaşık 2 ay önce özel izinle ?T.C. Cumhurbaşkanlığı Gazetesi? adında bir gazete kurduğunu ve ?Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Gazetesi isim tescil belgesi izni, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı?ndan alınmıştırö şeklinde paylaşım yaptığı, sosyal medyada aynı isimle sayfa oluşturup, profil fotoğrafında da Cumhurbaşkanlığı forsunu kullandığı belirlendi. Bu paylaşımların ardından İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, ?Cumhurbaşkanlığı Gazetesinin kurulduğuna ve bazı şahısların bu gazetenin ‘istişare kuruluna atandığına’ ilişkin yapılan paylaşımların tamamı gerçek dışı ve hayal ürünüdürö denildi. Bu paylaşımlar nedeniyle sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulduğu da kaydedildi.
KRİMİNALE GÖNDERİLDİ
Ayrıca İsmail D.?nin, savcılıktan aldığı izinle ?Türkiye Polis Gazetesi? ve ?Türkiye Jandarma Gazetesi? adında iki gazete kurduğu, iki derneğin başkanlığını yaptığı öğrenildi. Operasyonda ele geçirilen ve İsmail D.?ye ait olduğu belirlenen ?Polis Emeklileri Sosyal Yardımlaşma Derneği? fahri üyesi olduğunu belirtir kimlik kartı da sahte olup olmadığının belirlenmesi için Adana Kriminal Polis Laboratuvarı?na gönderildi.
Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden İsmail D. ile babası Haşim D., çıkarıldıkları mahkemece ?tarihi eser kaçakçılığı? suçundan ev hapsi cezasına çarptırıldı. İsmail D., ?resmi belgede sahtecilik? suçundan adliyeye sevk edildi.