Hukukçular ‘hayvan hakları’ için kanun istedi  « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Hukukçular ‘hayvan hakları’ için kanun istedi 

Bu haber 08 Kasım 2018 - 12:19 'de eklendi ve 125 kez görüntülendi.

Ordu Barosu, son zamanlarda hayvanlara karşı işlenen suç oranlarında büyük artış ile hayvanlara yapılan tecavüz, işkence ve hayvan cinayetlerinin toplum vicdanını rahatsız etmeye başladığını açıkladı. 
Ordu’da son bir haftada yavru bir kedinin ayakları kesilmiş halde ölü bulunması, ardından Perşembe ilçesinde sahibinin dükkanı önünden alınarak tırnakları sökülmüş halde inşaat çukuruna atılan köpeğe eziyet edilmesi toplumda infial uyandırdı. Ordu Barosu Hayvan Hakları komisyonu tarafından yapılan açıklamada, son dönemde gerek Ordu gerekse Türkiye genelinde hayvanlara yönelik şiddetin arttığı vurgulanarak, caydırıcı bir yasal düzenlemenin yapılması gerektiği vurgulandı.
Açıklamada, “Ülkemizde görmezden gelinen ancak diğer gelişmiş dünya ülkelerinde erken teşhis tanısı olarak kabul edilen ve faillerinin potansiyel suçlu olarak görüldükleri ve bu nedenle cezalandırıldıkları ‘hayvan şiddeti’ hakkında bizler ne yapıyoruz? Tüm bu olaylar karşısında artık ülke olarak kapsamlı ve caydırıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Hayvanları koruma kanunumuz ‘Kabahatler Kanunu’ kapsamında olması nedeni ile hayvanlara eziyet edenler mahkemede yargılanmamakta, cüzi denilebilecek bir miktar para cezası ile cezalandırılmaktadırlar. Kapalı alanda sigara içenle hayvana eziyet eden bir tutulmaktadır” denildi.

“Bu sadece ‘itin köpeğin’ davası değildir”
Açıklamada şu görüşlere yer verildi:
“Davranış Bilimleri, suçların araştırılması ve kovuşturulması aşamasında, hayvana karşı işlenen suçun, insanlara karşı vahşi cinayetler işleyen faillerin kim olduğunu ve ne olacakları hakkında kuvvetli birer araç teşkil ettiğini belirtmiştir. Örneğin; 20 yaşındaki Jason Massey, 13 yaşında 1 kızı ve 14 yaşındaki üvey erkek kardeşini öldürmüştür. Massey’nin cinayetlerine kedi ve köpek öldürerek başladığı rapor edilmiştir. Yine 15 yaşındaki Kip Kinkel, ailesini ve daha sonra lisedeki 24 öğrenciyi öldürmüştür. Kinkel’ in, kedi başı kesmek, canlı sincapları küçük küçük parçalara bölmek gibi hayvana karşı zulüm geçmişi olduğu rapor edilmiştir. Ülkemizde de ne yazık ki küçük çocukları istismar ederek öldüren bir çok suçlunun geçmişinde hayvan istismarı ve eziyeti görülmektedir. Bütün bu istatistiksel verilerden sonra, hala, hayvan taciz ve tecavüzüne sadece ‘itin-köpeğin davası’ olarak bakmak, bu şiddet ve suç potansiyelinin sadece hayvanla sınır kalacağına inanmak, gerçek anlamda bir cehalet ve yanılgı içinde olmaktan başka bir şey değildir.”