SON DAKİKA

İkinci 2017 Referandumu 2019 Yerel Seçimlerinde Yaşanabilir

Bu haber 30 Kasım 2018 - 6:43 'de eklendi ve 1 kez görüntülendi.

2019 Yerel Seçimler yaklaşırken adaylar bir bir açıklamaya devam ediyor. Balıkesir özelinde Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’deki ilk büyük şehir adayını Ahmet Akın olarak gösterirken, ardından AKP ve İyi Parti’ de adaylarını açıkladı. Seçim sonuçları ise toplumun genel olarak heyecanını arttırmakta. Çünkü yerel yönetimlerde beş yıl görev alacak belediye başkanlarını ve belediyeyi yönetecek meclisi seçecekler.

Balıkesir hem stratejik konumu itibariyle, hemde yatırama açık koşullarıyla Marmara Bölgesinin, limanları ve kaynaklarıyla kalbi konumundadır. Ne yazık ki geçmişte ki yerel yönetimlerle bu özelliğinden yeterli olarak Balıkesir halkı yararlanamadı. Muhakkak ki kullanacakları oylarda bu durum etkili olacaktır.

Balıkesir’i genel olarak incelediğimizde; Tarımıyla, hayvancılığıyla, sanayisiyle, turizmiyle tam bir merkezi şehir. Üstelik limanlarıyla hem Avrupa’ya açılacak önemli bir kapı, hemde lojistikte iyi bir noktaya gelecek vaziyette. Ancak Büyükşehir olduğundan beri ekonomisinde ki durulma, ayrıca belediyecilik anlayışında kazanan değil, borçlanan bir belediye modeliyle halkına gerekli imkanı yaratamadığından, zayıf not aldı. Bu süreçte yerel iktidarda ise AKP vardı. Yönetme noktasında ki problemlerin çoğuda iç çalkantılarla ilişkilendirilmekte. Çünkü AKP hale içinde ki sorunları çözemediği bir 15 Temmuz darbe girişimi ile mücadele etmekte. Bu hain girişimin üzerine 2 yıl geçti, fakat hainler hala araştırılıyor ve cezalandırılması için hakimler, savcılar el birliği ile mücadele ediyor. Böyle bir süreç AKP iktidarında yaşanırken, Balıkesir başta olmak üzere bir çok şehirdeki belediye başkanları görevden alınıyor ve yahut istifa ettiriliyor. Bu istikrarsız süreçte haliyle Balıkesir’de ki belediyecilik anlayışını tam anlamıyla zedeliyor, zayıflatıyor.

Hızlı bir toparlanma süreci için AKP cephesi kendi içinde istifa ettirilen eski belediye başkanı Edip Uğur’un yerine yoğun toplantılar sonucu Altıeylül’de ki çalışmalarıyla bilinen Zekai Kafaoğlu’nu Büyükşehir Belediye Başkanlığına taşıdı. Fakat bugün aldıkları kararla anlaşıldı ki, ilçe belediye başkanlığı ile Büyükşehir belediye başk

anlığı aynı kalem değil. Yani AKP’li yöneticilerin anlayışı yorumlandığında, Zekai Bey’in aday olmaması demek ilçe belediye bakanlığı yapmış birinin Büyükşehir’de başarısız olduğu anlamına geliyor. Eğer aynı kalem olsaydı yine kendi içinde aldıkları kararla Zekai Beyi başarılı bulurlardı ve Büyükşehir’e aday yaparlardı.

Halk içinde başarılı olduğunu da olmadığını da düşünen bir çok kişi var. Bu duruma karşın aynı koşullarda, aynı büyüklükte ve benzer çalışma alanlarına sahip Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bugün Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı gösteriyor. Yani buradan anlaşılan, iç huzursuzluklar bitmiş değil. Aynı kalemde olan bir belediye başkanını istenmezken, yine aynı özelliklere sahip bir başka başkan aday çıkartılıyorsa, burada toplumun kafasında yaşanan süreçlerde düşünüldüğünde, soru işaretleri kalıyor.

AKP’nin Adayı Yücel Yılmaz

Sürekli aday değişiklikleriyle gündemde olan AKP, abisi FETÖ’den tutuklanmış bir belediye başkanını aday çıkartıyorsa, akıllara şu iki soru geliyor. Birincisi abisi FETÖ’den tutuklanmış ve geçmişte farklı şehirlerde ingilizce dershaneleri açarak dershane geleneğinden gelmiş biri, neden AKP’de aday seçiliyor? İkincisi ise; Görevden almaları son yıllarda sık yapan AKP, en ufak bir şüpheli durumda olası Yücel Yılmaz’ın seçilmesinde, görevden alma durumu söz konusu olur mu?

Bir çok soruya cevap veremez durumda olan Balıkesir AKP teşkilatı, bozulan ekonomiyle sürekli borçlanan ve istihdam sağlayamayan belediyecilik anlayışı ile bu yerel seçimlerde zorlanacağı, hatta rakiplerin popülerliği düşünüldüğünde kaybedeceğe benziyor.

CHP’nin Adayı Ahmet Akın

CHP tarafı ise rahat ve rüzgarı arkasına aldığı bir seçime giriyor. Türkiye’deki ilk Büyükşehir Belediye Başkanını Balıkesir’de belirlemiş olması, kazandığı artılar arasında. Ayrıca,7 haziran 2015’den beri meclis’de Balıkesir halkının hakkını savunmakla sürekli gündeme gelen, Kemal Kılıçdaroğlu’nun enerjiden sorumlu baş danışmanı olan Ahmet Akın’ı aday gösterdi. Bölge coğrafi koşulları incelendiğinde, istihdam ve çalışma alanlarını geniş ölçekte büyütecek tecrübeye sahip olduğu buradan çıkartılabilir. Genç ve halkın sevdiği bir isim. Adaylığının açıklanmasının ardından Balıkesir’e geldiğinde yüzlerce araçla, binlerce kişiyle CHP’nin zayıf görüldüğü Balıkesir Merkez’de karşılanması ise, bu seçimde büyük bir aksilik olmadığında, seçimde galip gelebileceği olasılığını güçlendiriyor.

Balıkesir halkının görüşleri dinlendiği ise, halkın ağzında, bozulan ekonomi ve Balıkesir’e bir türlü sözü tutulup,  yapılmayan yatırımlar var. Bu durumun karmaşıklığı ise AKP’ nin genelde iktidar olmasına rağmen, Balıkesir AKP belediyesi değil gibi hep ötelenmiş vaziyette. Halk, kendinin sürekli hizmet almadan oy veren seçmen konumuna koyulmasından rahatsız durumda. Bu durum, Ahmet Akın’ın elini güçlendiren diğer bir etken. Üstelik Balıkesir gibi Kuvayı Milliye şehri olan bir coğrafyada; “Vatan, millet ve cumhuriyet” dilinden ve eyleminden eksik olmayan bir aday tanımına uyduğu için Ahmet Akın, AKP’nin kaybetmesini hızlandırıyor.

İyi Parti İsmail Ok’ta Israrcı

Diğer bir cephe ise İyi Parti. Güçlü bir aday iddiası ile gündeme getirdiği İsmail Ok’un eski gücünde olmadığı ortada. Anlaşılan İyi parti genel merkezi güçlü olduğu şehirlerde, yerel seçim ile oyunu korumadan, gelecek genel seçimlerde başarılı olmayacağını düşünüyor. Bu durumda Meral Hanım’ın, İsmail Ok gibi geçmiş dönemlerde belediye başkanlığı yapmış bir kişiyi aday çıkartmasını olağanlaştırıyor.

Diğer bir açıdan düşündüğümüzde, bilmediğimiz bir gizli ittifakta söz konusu olabilir. Genel anlamda geçen yerel seçimler öncesi Balıkesir Merkezinin Belediye Başkanı olan İsmail Bey’in, Büyükşehir Belediye Başkanı olması için, CHP’lilerin büyük bir çoğunluğunun oy attığını unutmamalıyız. O şartlarda İsmail Bey, AKP’li seçmenden de büyük bir oy almıştı. Bu seçim ise, CHP’nin adayının hem parti içinde, hemde parti dışında, özellikle parti dışında İyi Parti seçmenlerince de sevildiğini düşünürsek muhtemel sonuçta İsmail Bey’in, AKP den alacağı oy olacağı gibi, CHP li, İyi Partili ve Atatürkçü seçmenin büyük bir çoğunluğunun oyunu alamayacağı ortada koyuyor. Üstelik İyi Parti içinde İsmail Bey’in her alanda aday çıkarılmasının tartışıldığı düşünüldüğünde, İsmail Ok, Ahmet Akın ve Yücel Yılmaz’ın karşısında zayıf aday konumunda kalıyor.

Bu koşullar durumunu koruduğu vaziyette ilerlerse, Balıkesir’de yerel seçimlerde; İkinci bir 2017 referandumu yaşatılacağına gözüküyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.