İznik gölü çekildi, balık ağları ortaya çıktı « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

İznik gölü çekildi, balık ağları ortaya çıktı

BURSA (İHA) – MARMARA’NIN İNCİSİ TÜRKİYE’NİN 5’İNCİ BÜYÜK GÖLÜ OLAN İZNİK GÖLÜ, BU YIL YAŞANAN KURAKLIK NEDENİYLE METRELERCE ÇEKİLDİ.

Bu haber 10 Ekim 2019 - 10:16 'de eklendi ve 81 kez görüntülendi.

Marmara’nın incisi Türkiye’nin 5’inci büyük gölü olan İznik Gölü, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle metrelerce çekildi. Çakırca sahilinde balıkçıların kayıkla ağ attığı bölgeler kara parçasına dönüştü. Balıkçıların av zamanı attığı ağlar ve ıstakoz sepetleri göl suyunun çekilmesiyle gün yüzüne çıktı.

Köy sakini Kamil Cengiz, “3 -4 aya kadar buralar 1 metre yüksekliğinde su ile kaplıydı. Müthiş bir çekilme oldu. Bu yıl ciddi bir kış olmadı. Yazında yeterli yağış gerçekleşmedi. Atılan ağlar, kepçeler ve sakalar ortaya çıktı. Su benim belimi geçiyordu. hatta burada bir karabatak kuşunu kurtarmıştım. Gölün bu şekilde çekilmesi ayrı, ortaya çıkan ağ ve sakaların ki ayrı bir üzüntü. Nedenine gelince. Bunların içine canlı türleri giriyor, yılan, kuş, ve bir daha çıkamayarak içeride ölüyor. Bir tuzak gibi orta yerdeler. Buralarda su yüksekken nilüfer çiçekleri vardı. Göl çekilince onlarda yok oldu” diye konuştu.