Kadın kooperatifinden enginardan sonra salep hasadı « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Kadın kooperatifinden enginardan sonra salep hasadı

Bu haber 28 Nisan 2020 - 20:56 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

 MERSİN’de, Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi üyeleri, enginardan sonra salep hasadı gerçekleştirdi.
Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi üyesi kadınlar, enginarın ardından salep hasadı yaptı. Şenlik havasında gerçekleşen hasatta türküler söyleyerek salepleri topraktan çıkaran kadınlar, heyecanı ve sevinci bir arada yaşadı. Toplanan salepler, kamyonetlere yüklenerek Mezitli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü alanında temizlenerek saplarından ayrıldı. Toplanıp serin ortama kaldırılan salepler, ilk üretim kalitesinin yüksek olması nedeniyle önümüzdeki dönemlerin ekimi için tohum olarak bekletilecek.
Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Geçtiğimiz günlerde yine Üretici Kadın Kooperatifimizle birlikte enginar hasadı gerçekleştirdik. Çok ilgi gördü ve Mersin’e çok uzak şehirlerden talepler geldi. Bugün de salep hasadını yaptık. Teknik arkadaşlarımız üretilen yumruların son derece kaliteli olduğunu ifade etti. Kısa bir sürede yetişmesi ve normal bahçe içinde ara tarım olarak üretilebilmesi son derece önemli. Ekstra bir gelir sağlayacak” dedi.
İki değişik ürün ekerek yola çıktıklarını ifade eden Mezitli Üretici Kadın Kooperatifi Başkanı Ayşe Gül Yılgör de “Kuruluşu aşamasında getirisi yüksek olan iki farklı ürün üretmeyi planladık. Birisi enginar diğeri salep. Özellikle salep bizim için hayaldi. Nasıl bir şey olduğunu bilmiyorduk ama yarattığı katma değerin farkındaydık. Bunu bilerek ağırlık verdik. Olacak mı, bizim bölgemiz uygun mu? Gibi soruların arasında fidelerimizi toprakla buluşturduk ve tam 6 ay sonra bu heyecan mutlulukla birleşti. Ürünümüz ortaya çıktı. Amacımız tarımsal üretimin dışında kalan kadınlara diğer ürünleri alternatif olarak sunmak. Başkanımızın söylediği gibi hem boş alanları değerlendirmek hem de alım garantisiyle geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak istedik” diye  konuştu.