Kayısıda çil hastalığıyla mücadele - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Kayısıda çil hastalığıyla mücadele

MALATYA İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ TAHİR MACİT, KAYISI ÜRETİCİLERİNİ ÇİL HASTALIĞI KONUSUNDA UYARARAK, “ÜRETİCİLERİMİZİN İL VE İLÇE MÜDÜRLÜKLERİNE BAŞVURARAK ÜRETİCİ KAYIT DEFTERLERİNE İŞLEM YAPTIRMAK SURETİYLE İLAÇLAMALARINI YAPMALARI; İHRACATA MANİ OLMAYACAK, KALINTISIZ ÜRÜN İÇİN AYRICA ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR. İLAÇLAMA TÜM BİTKİ AKSAMINI KAPLAYACAK ŞEKİLDE YAPILMALIDIR” DEDİ.

Bu haber 11 Nisan 2019 - 22:00 'de eklendi ve 156 kez görüntülendi.

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit, kayısı üreticilerini çil hastalığı konusunda uyararak, “Üreticilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurarak üretici kayıt defterlerine işlem yaptırmak suretiyle ilaçlamalarını yapmaları; ihracata mani olmayacak, kalıntısız ürün için ayrıca önem arz etmektedir. İlaçlama tüm bitki aksamını kaplayacak şekilde yapılmalıdır” dedi.

Müdür Macit, yaprak delen hastalığı da olarak bilinen çil hastalığı hakkında bilgiler vererek, “Hastalık sert çekirdekli meyve ağaçlarının yaprak, meyve, tomurcuk ve genç dalları üzerinde belirti oluşturur. Meyve enfeksiyonları ise özellikle Kayısıda önemli zarar meydana getirir. İklim koşulları uygun olduğunda diğer sert çekirdekli meyve türlerinde de meyve enfeksiyonları gözükebilir. Genç yaprak üzerinde oluşan lekeler ilkönce 1 mm. çapında yuvarlak, kırmızı renkli olup etrafı açık renkte bir hale ile çevrilidir. Daha sonra bu lekeler kahverengimsi, kızıl kahverengi yaklaşık 3 milimetre çaplı lekeler haline dönüşür. Bu lekeli kısımlar 5-10 gün sonra dökülür ve yaprakta delikler oluşur. Bazen birbirine bitişik lekeler birleşip çapı 1 santim büyüklüğüne ulaşan delikler halini almaktadır. Hastalıkla mücadele yapılmadığı takdirde kayısı meyveleri üzerinde lekeler meydana getirip, genellikle meyvenin sapa yakın yanak kısmında lekeler birleşerek tüm meyve yüzeyini kaplayabilmektedir. 2019 yılı ilkbahar döneminde hava sıcaklığının uygun ve yağışların sürekli devam etmesi. İlimiz kayısı bahçelerinde çil hastalığını oluşturma riskini yükseltmiştir. Hastalığın oluşmasında etkili olan yağış ve sıcaklıktan dolayı hastalık şu anda pik yapmaktadır. Üreticilerimizin çil hastalığı ile mücadele yapmadığı takdirde ürün kaybı yüzde 20-60 oranında olmaktadır. Ayrıca bir sonraki yılın meyve gözü oluşumunda ciddi sıkıntılar yaşanacaktır” şeklinde konuştu.

Macit hastalıkla mücadele kapsamında çiftçileri uyararak, “Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı bu yıl kayısı üreticilerimizin çil ilacını mutlaka tekrarlamaları büyük önem arz etmektedir. Bu hem kayısı bahçelerinin ileriki yıllarda sağlıklı olması hem de çil hastalığının oluşmaması için çok önemlidir. Üreticilerimizin İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurarak üretici kayıt defterlerine işlem yaptırmak suretiyle ilaçlamalarını yapmaları; ihracata mani olmayacak, kalıntısız ürün için ayrıca önem arz etmektedir. İlaçlama tüm bitki aksamını kaplayacak şekilde yapılmalıdır” diye konuştu.