“KDV indirimleri büyük bir beklentiye yanıt verdi” « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

“KDV indirimleri büyük bir beklentiye yanıt verdi”

İZTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI MAHMUT ÖZGENER, HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK’IN, GIDA VE MOBİLYA SEKTÖRÜNDEKİ KDV İNDİRİMİ İLE KAMU BANKALARININ FAİZ İNDİRİMİ KARARLARI KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARINI MEMNUNİYETLE KARŞILADIKLARINI BELİRTTİ.

Bu haber 03 Ocak 2020 - 17:29 'de eklendi ve 129 kez görüntülendi.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, balık, yumurta ve mobilya sektöründe gerçekleştirilen KDV indirimlerinin, büyük bir talebe yanıt verdiğini belirterek, yapılan düzenlemenin piyasalara canlılık getireceğini ifade etti. Özgener, “Balık ve yumurtadaki KDV indirimini, halkımızın sağlıklı gıdaya, ucuz olarak ulaşması açısından son derece önemli görüyoruz” dedi.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, gıda ve mobilya sektöründeki KDV indirimi ile kamu bankalarının faiz indirimi kararları konusundaki açıklamalarını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Özgener “Sayın Albayrak, yeni yılın ilk iş gününde önemli açıklamalar yaptı. Tarım kredilerinde 3 puanlık faiz indirimi, toptancı halleri ve su ürünlerinin toptan satış yerlerinde faaliyette bulunanlara yapılan balık teslimleri ile bu malların gerçek usule tabi KDV mükelleflerine tesliminde uygulanan KDV oranı da yüzde 8’den yüzde 1’e, tavuk yumurtasının toptan tesliminde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1’e ve mobilyada KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi iş dünyamıza hayırlı olsun. Bu düzenlemelerin piyasalarımıza da yansıyacağını düşünüyoruz. Söz konusu KDV indirimlerinin kalıcı olmasını diliyoruz” dedi.

“Önerimizin kabul görmesini memnuniyetle karşılıyoruz”

Su ürünleri sektöründeki KDV indirimini, halkın sağlıklı gıdaya ucuz ulaşması bakımından çok önemsediklerini ve oda olarak bu konuda birçok girişimde bulunduklarını ifade eden Özgener, şöyle konuştu:

“Balık ve su ürünleri, sağlıklı ve dengeli beslenme açısından en değerli besin maddeleri arasında. Halkımızın bu kıymetli besini daha ucuza ve daha fazla tüketebilmesi için, sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte Odamız öncülüğünde çok sayıda çalışma ve girişimde bulunduk. Tüm Türkiye’den sektör paydaşlarının katılımıyla düzenlediğimiz Balıkçılık ve Su Ürünleri Çalıştayında, balıkta uygulanan KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi önerisi yer aldı. Söz konusu önerimizi ilgili bakanlarımıza ilettik. Bununla birlikte odamız koordinasyonunda oluşturulan ve kentimizdeki ilgili tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin yer aldığı İzmir Balıkçılık Çalışma Grubu, sektörün sorunlarının çözümü ve gelişimi için yoğun mesai harcadı. Tüm bunların neticesinde hükümetimizce KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesine yönelik önerimizin kabul görmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu düzenleme şüphesiz balık tüketimini ve su ürünleri sektörünün geleceğine katkı sağlayacak. Keza yumurtadaki KDV indirimi de halkımızın bir diğer sağlıklı gıda olan yumurtaya çok daha ucuza ulaşması adına önem taşımakta.”

“Çok önemli bir adım olarak görüyoruz”

Mobilya sektöründeki KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesinin de sektörün önünü açacağını ve mobilya ile bağlantılı diğer sektörlere de pozitif olarak yansıyacağını belirten Özgener şöyle konuştu:

“Türkiye’nin en önemli sektörlerinden birisi olan mobilya sektörü diğer sektörlerle birbirini destekleyici bir yapı içerisinde. Söz konusu indirimin yalnızca mobilya sektörüne değil, aynı zamanda birçok sektöre de katkı sağlayacağına inanıyoruz. Sektördeki indirimin, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) iş birliğinde kuracağımız Mobilya Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte firmalarımızın gelişmesine ve markalaşmasına katkı sağlayacağını ve ekonomimizde kayda değer büyüme yaratacağını düşünüyoruz. Mobilya sektöründe KDV oranının düşürülmesi konusunda, sektörden gelen talepler üzerine geçtiğimiz yıl bir beklenti dosyası hazırlayarak Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a sunmuştuk. 15 Şubat 2019’da sunduğumuz dosyada, mobilya ile birlikte inşaat, otomotiv ve beyaz eşya sektöründeki KDV indirimi beklentilerini ilettik. Tüm bunların ardından, sektörün talebine kulak vererek mobilyada KDV oranının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi çok önemli bir adım olarak görüyoruz. Mobilya sektöründeki indirimle iç piyasaya katkı sağlandı ve mobilyacı üyelerimiz derin bir nefes aldı. Söz konusu kararlarla birlikte ilgili sektörlerde kayıt dışılığın azalacağını ve perakende tarafında fiyatların daha makul ve istikrarlı olacağını düşünüyoruz. Tüm bu ekonomideki olumlu gelişmelerin, istihdam ve ihracatımıza da olumlu yönde yansımasını bekliyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a ve gündeme getirdiğimiz sektörel konuları takip ederek, çözümü için büyük çaba sarfeden TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve tüm emeği geçenlere yapılan düzenlemeler dolayısıyla teşekkür ediyoruz.”

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN