Kılıçdaroğlu, “Çiftçi, köylü hakkını istemiyor” « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Kılıçdaroğlu, “Çiftçi, köylü hakkını istemiyor”

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 19:09 'de eklendi ve 657 kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Tarım Kanunu’nun 21. maddesine göre çiftçilere milli gelirin yüzde 1’i oranında tarımsal destek verilmesi gerektiğini, ancak çiftçinin bu hakkını istemediğini söyledi.

Balıkesir gezisi esnasında Bandırma Belediyesini ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, burada bir mahalle muhtarının “köylü, çiftçi kötü durumda, çok önemli sorunlarımız var. Aldıkları kredileri ödeyemiyorlar, hayvan üreticileri ürettikleri etin karşılığını alamıyor. Dolayısıyla bu köylüye ve çiftçiye daha çok ilgi gösterseniz?” şeklinde ki sorusu üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tarım Kanunun 21. Maddesi gereğince devletin her yıl yüzde 1 oranında köylüye yardım yapması gerektiğini ancak bunu hiçbir zaman yapmadığını, kimsenin de bu hakkı istemediğini söyledi.

Tarım Kanunun 21. Maddesindeki bu hakkı sadece kendisinin istediğini, çiftçinin ve köylünün bu hakkını istemediğini belirterek, soruya verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı. Tarım Kanunu 21. Maddesi gereğince devletin her yıl yüzde 1 oranında köylüye yardım yapması gerekiyor. Ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi. Hiçbir zamanda kimsede istemedi. Sorunumuz bu. Hakkını istemedi, köylünün hakkını istemesi lazım. Ziraat odalarına dedim ki dava açın, kanun diyor yüzde 1, tarım kanunda en az yüzde 1. En az diyor bakın, daha fazlada olabilir. Kimsede istemiyor, ben istiyorum sadece. Dolayısıyla köylü bunun farkında olsun, “meclisten kanun çıkmış, bu benim hakkım. Hakkımı kim vermiyorsa da kusura bakmasın bir daha ki sefere ona oy vermeyeceğim” demesi lazım. Ya vatandaş farkında değil yani bu yüzde 1’i bilmiyor, farkında değil. Ki bilmiyorsa farkına değilse bunun büyük ölçüde kabahati bize ait. Çünkü bizim gidip herkese tek tek anlatmamız lazım. Gerekirse o maddenin ilgili bölümünün fotokopisini çekip dağıtmamız lazım” Dedi.

2006 tarihli Tarım Kanunu’nun, “tarımsal desteklemelerin finansmanı” başlıklı 21. maddesinde “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz” ifadesine yer veriliyor. Tarımsal destekler çeşitli ürünlere özel destekler olabileceği gibi, hayvancılık ve su ürünlerini de kapsıyor. Ayrıca mazot ve gübre gibi tarımsal girdiler için de değişen oranlarda destekler mevcut.