SON DAKİKA

(Özel Haber) Bu koçun fiyatı dudak uçuklatıyor

Bu haber 10 Nisan 2019 - 13:24 'de eklendi ve 4 kez görüntülendi.

Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsünün düzenlediği açık arttırmalı koç satışında rekor kırıldı.  Açılış fiyatı 3 bin 800 lirayla başlayan açık arttırmada, katalogda 154. Sırada yer alan koç tam 21 bin liraya satıldı.

Koyunculuk Araştırma Enstitüsünün her yıl geleneksel olarak düzenlediği açık arttırmalı koç satışı bu yılda yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Satış öncesi konuşma yapan Enstitü Müdürü Dr. Deniz Soysal Koyunculuk Araştırma Enstitüsünün köklü bir kuruluş olduğunun altını çizerek, kurumun ülke hayvancılığının gelişmesi adına çok önemli çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Bu damızlık koçların uzun yıllar yapılan ıslah çalışmalarıyla elde edildiği belirten Soysal, koyun yetiştiriciliğinde çok önemli kayıplara sebep olan bazı hastalıklara karşı genetik dirençli damızlıklar yetiştirdiklerini ve bunun haklı gururunu yaşadıklarını aktardı.

Açık arttırmanın ilk satışını Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Deniz Soysal gerçekleştirdi. Açık arttırma önce erkek toklularla başladı. Açılış fiyatı 2 bin 700 liradan başlayan satışa ilgi yoğun oldu ve çekişmeli bir arttırmadan sonra bütün toklular sahiplerini buldu.

Daha sonra koç satışlarına geçildi. Koç satışlarının açılış fiyatları ise 3 bin 800 liradan başladı. İlk satışa sunulan koç 15 bin liraya satıldı. En yüksek fiyata 4 numaralı çıkan koçun 15 bin liraya satıldığı düşünülürken, katalogda 154. Sırada satışa sunulan koç değim yerindeyse “Kıran Kırana” geçen arttırma sonrasında bütün rekorları altüst ederek tam 21 bin liraya Balıkesir’in Gönen ilçesinden bir üretici tarafından satın alındı.

Bölgedeki birçok ilden gelen üreticiler açık arttırmaya yoğun ilgi gösterirken, satışı dikkatlice takip ederek bütçeleri doğrultusunda ihtiyaç duydukları damızlık koçları satın aldılar.