Peynir Festivali Kapılarını Açmak İçin Gün Sayıyor - Tarım ve Hayvancılık
SON DAKİKA

Peynir Festivali Kapılarını Açmak İçin Gün Sayıyor

Bu haber 09 Nisan 2019 - 0:27 'de eklendi ve kez görüntülendi.


Türkiye’de bu yıl birincisi düzenlenecek ve ülkemizde üretilen bütün peynir çeşitlerinin yer alacağı “Peynir Festivali” kapılarını peynir severlere açmak için artık gün saymaya başladı.

18-21 Nisan tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezinde düzenlenecek peynir festivaline artık sayılı günler kaldı. Peynir sevenlerin sabırsızlıkla beklediği festival için artık bütün hazırlıklar tamamlanmak üzere.

Balıkesir’in Kelle Peynirinden, Kars Gravyerine, Van’ın otlu peynirinden Ardahan’ın lezzetli eski kaşarına, Çanakkale’nin meşhur Ezine Peynirine kadar ülkemizin değişik yörelerinde üretilen peynirlerin yer alacağı festivale ilginin yoğun olması beklenirken, Peynir sevenler ise bütün yörelerin peynirlerini tatma imkanı bulacakları için Peynir Festivalinin açılmasını sabırsızlıkla beklediklerini belirttiler.

Festivali organize eden firmanın yetkilileri de bütün peynir severleri festivale davet etti ve program hakkında şu ifadeleri kullandılar. “Her biri farklı lezzetler barındıran, değişik yöntemlerle hazırlanan, adına festivaller düzenlenen peynir önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır.

Sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan , 190’dan fazla çeşidiyle dünyanın en zengin peynir kültürlerinden birine sahip olan Türkiye’nin peynir çeşitliliğinin ülkemizde ve dünyada tanıtılmasına vesile olarak, sektörün üretim ve satışlarının katlanarak artması ve dünyada hak ettiği yeri alması ana hedefimizdir.

Her yıl düzenlenerek alanında otorite ve geleneksel hale gelecek olan etkinlik; hem ulusal peynir üreticiliğine büyük destek sağlayacak, hem de ülkemiz peynirciliğinin özellikle uluslararası arenada tanınması için önemli rol oynayacak.”

Her yıl geleneksel olarak yapılacak ve 18 Nisan Perşembe günü başlayıp 4 boyunca sürecek festival hakkında bilgi almak isteyenler http://www.peynirfestivali.com/adresinden bilgi edinebilirler.