“Sağlıklı Toplum Temiz Çevreyle Başlar” « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

“Sağlıklı Toplum Temiz Çevreyle Başlar”

Bu haber 03 Ekim 2019 - 23:16 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği Uzman Tarım Danışmanı Selçuk Aktaş sağlıklı toplum için temiz çevrenin önemine değinerek, Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Uygulama Esasları kapsamında köy ziyaretlerinde gördüğü çevre kirliliği ve çevreye duyarsızlık konusunda farkındalık oluşturmak için bütün tarımsal işletmelerin bu tehlikeyi görmezlikten gelmemesi gerektiğini belirtti.

Kars İli Arı Yetiştiricileri Birliği Uzman Tarım Danışmanı Selçuk Aktaş konu hakkında yaptığı açıklamada, “Tarlalarda, yol kenarında tüm arazide boş ilaç kutusu, balya ipi, gübre atıkları, pet kutu, saman çuvalı, şişe ve teneke gibi atıklar gelişigüzel atılmış ve çoğalmış durumdadır. Bu olumsuz duruma karşı tedbir alınmalıdır. Tarımsal yayımı ve danışmanı olarak çevre dostu olma konusunda Avrupa Birliği kriterleri ve İslamiyet ‘in bakış açısı modeliyle her ziyaretlerde, çiftçilerimize öneri ve tavsiyelerde bulunuyoruz”.

Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlükleri, üretici örgütleri, ziraat odaları ve muhtarlıklarda çevre bilinci konusunda sosyal farkındalık oluşturmak amacıyla çiftçi toplantıları ve çiftçi eğitimleri düzenlemeleri insanlar bilinçlendirilmelidir. Ayrıca okulda öğretmenler öğrencilerine yaşanabilir ve sürdürülebilir çevre konusunda proje ödevleri verilebilir” İfadelerini kullandı.