Türk Doktorların Önemli Başarısı; Yeni Ameliyat Tekniği Dünyada Bir İlk « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Türk Doktorların Önemli Başarısı; Yeni Ameliyat Tekniği Dünyada Bir İlk

Bu haber 17 Ağustos 2019 - 14:22 'de eklendi ve 353 kez görüntülendi.

Türk doktorlar tarafından, çocuk dirsek kırıkları kapalı tedavisinde geliştirilen yeni bir ameliyat tekniği, Tıp camiasında kabul gören Journal Of Klinical Medicine dergisinde kabul görerek yayınlandı.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kınaş ve Uz.Dr. Ozan Turhal tarafından 46 Hasta üzerinde başarılı bir şekilde uygulandıktan sonra makale haline getirilen teknik, tek hekim tarafından kolayca uygulanabilen ve başarılı sonuçlar alınan bir teknik olarak tıp literatüründe ki yerini aldı.

Böyle bir ameliyatın tek hekimle yapılmasının çok zor olduğunun altını çizen Uz. Dr. Kınaş geliştirmiş olduğu bu teknikle kolayca başarılı sonuçların alınabildiğini söyledi. Yaptığı çalışma hakkında bilgi veren başarılı Doktor Mustafa Kınaş, “Çocuk dirsek kırıkları çok sık karşılaşılan kırık çeşitleridir. Genellikle ameliyat edilmesi gereken kırıklar olarak karşımıza çıkar. Bu kırıklar açık ve kapalı olarak ameliyat edilir. Tedavisi zor ve genellikle 2 ortopedi uzmanının beraber yardımlaşacak yaptığı bir ameliyat çeşididir.

Biz zorunlu hizmette çalışırken bu hastaları tek başımıza tedavi- ameliyat ederken arkadaşımız Uz. Dr. Ozan Turhal benim ameliyatımı gördü. Tek başıma yapmış olmama şaşırdı ve bu tekniğin dünya kütüphanesine eklenmesi gerektiği fikrini ortaya attı.

Süreç bundan sonra başladı. Yaklaşık 46 hasta üzerinde çalışma yaptık. Hastaları tedavi ettik ve takibini yaptık. Tedavi ve sonuçlarını yazarak makalemizi dergiye gönderdik. Bu tekniğin literatürde ilk olması nedeniyle çok çabuk bir şekilde kabul edildi ve yayınlandı” dedi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Kınaş şuan çalıştığı Balıkesir’in Bandırma İlçesinde ki Özel Royal Hastanesi’nde 2 hastaya da bu teknikle ameliyat ederek başarılı sonuçlar aldı.

——————————————————————————————————————–

Article Temporary Fixation of Reduction with Fabric Adhesive Bandage in the Surgical Treatment of Pediatric Supracondylar Humerus Fractures

Ozan Turhal 1,*, Mustafa Kınas¸ 2, Zekeriya Okan Karaduman 3 , Yalçın Turhan 3 , Onur Kaya 4 and Cemal Güler 5 1 Department of Orthopaedics and Traumatology, Duzce State Hospital, Düzce 81000, Turkey 2 Department of Orthopaedics and Traumatology, Bandırma Royal Hospital, Balıkesir 10000, Turkey 3 Department of Orthopaedics and Traumatology, Duzce University, Medical Faculty, Düzce 81000, Turkey 4 Department of Orthopaedics and Traumatology, Cizre State Hospital, S¸ırnak 73200, Turkey 5 Department of Orthopaedics and Traumatology, Çorum Hitit University, Medical Faculty, Çorum 19000, Turkey * Correspondence: dr.ozn@hotmail.com; Tel.: +90 543-6926887

Received: 27 June 2019; Accepted: 6 August 2019; Published: 7 August 2019

Abstract: Background and objectives: Supracondylar humerus fractures are common in children and can be surgically treated. However, the general surgical procedures involving reduction and fixation might lead to reduction loss, failure to direct the Kirschner (K)-wire toward the desired position, prolonged surgery, or chondral damage. This study aimed to show that temporary fixation of closed reduction with a fabric adhesive bandage in pediatric supracondylar humerus fractures could maintain reduction so that surgical treatment can be easily performed by a single physician. Materials and Methods: Forty-six patients with Gartland type 3 supracondylar humerus fractures who underwent surgical treatment between May 2017 and June 2018 were retrospectively evaluated. Fluoroscopy-guidedreductionandfixationwereperformedfromthedistalthirdoftheforearmtothe proximal third of the humerus using a fabric adhesive bandage. Two crossed pins were applied on thefracturelinebyfirstinsertingalateral-entryK-wireandtheninsertinganotherK-wireclosetothe anterior aspect of the medial epicondyle and diverging from the ulnar nerve tunnel. A tourniquet was not applied in any patient and no patients required open reduction. Results: The study included 32 boys (69.6%) and 14 girls (30.4%) (mean age, 7.1; range, 2–16 years). The mean hospital stay and follow-up duration were 4.3±3.9 days and 48.1±14.3 weeks, respectively. Heterotopic ossification wasdetectedinonepatient,andulnarnerveneuropraxiawasdetectedinanotherpatient. Functional (according to Flynn criteria) and cosmetic outcomes were excellent in 95.6%, moderate in 2.2%, and poor in 2.2% of patients. The mean duration of fixation of the closed reduction with a fabric adhesivebandagewas8.1±3.9min,andthemeandurationofpinningwas7.9±1.4min. Conclusions: Temporary preoperative fixation of supracondylar humerus fractures that require surgical treatment with a fabric adhesive bandage may be significantly convenient in practice.