Üreticilere hayvancılık eğitimi veriliyor « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Üreticilere hayvancılık eğitimi veriliyor

Bu haber 28 Şubat 2020 - 22:45 'de eklendi ve 100 kez görüntülendi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Türkiye genelinde belirlediği “Kaynak Verimliliği” teması kapsamında üreticilere büyükbaş hayvancılık eğitimi veriliyor.

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün işbirliğiyle düzenlenen “Örnek Üretici Yetiştirme Program Eğitimleri” Kafkas Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından veriliyor. Eşzamanlı olarak il merkezi ile ilçelerde verilen eğitimlere büyükbaş hayvancılıkla uğraşan üreticiler katılıyor.

Serhat Kalkınma Ajansı, 2020 teması içerisinde Örnek Üretici Yetiştirme Program Eğitimlerini tamamlayacaktır. Eğitimler; Kars ilinde 6 eğitim merkezinde eş zamanlı olarak 27.02.2020 tarihinde başlamıştır. Bu eğitim merkezleri; Kars, Akyaka, Arpaçay, Sarıkamış, Selim ve Susuz şeklindedir. 9 Mart 2020 tarihinde de Digor ve Kağızman ilçelerinde eğitimler başlayacaktır. Serhat Kalkınma Ajansı’nın sorumlu olduğu diğer illerde de eğitimler sırasıyla Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinde devam edecektir. Eğitimlerin Mart 2020 ayında bitirilmesi planlanmaktadır. Kaynak Verimliliği teması altında Örnek Üretici Yetiştirme Program Eğitimi çerçevesinde her eğitim merkezinde 3 gün olarak verilmektedir. Bu eğitimler; sürü sağlığı, hayvan besleme, hayvancılık işletmeleri ve barınaklar başlıkları altında gerçekleştirilmektedir. Eğitimlerde konusu ile ilgili akademisyenler görev almaktadır. Kafkas Üniversitesi, Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyelerinin görev aldığı eğitimlerde katılımcıların bilgi düzeyinin iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla, katılımcıların bilgi düzeyinin ölçülmesi ve eğitimlerin etkisinin de karşılaştırılması gerçekleştirilecektir. Eğitimler sonucunda başarı gösteren katılımcıların iyi uygulama örneklerini yerinde görmeleri için teknik inceleme ziyaretine götürülmesi de planlanmaktadır. Teknik geziler, Serhat Kalkınma Ajansı’nın sorumlu olduğu 4 il için de gerçekleştirilecektir.