Yeni mahsul Ayçiçeği borsada sembolik olarak 15 bin liradan işlem gördü « Tarım ve Hayvancılık

SON DAKİKA

Yeni mahsul Ayçiçeği borsada sembolik olarak 15 bin liradan işlem gördü

Bu haber 16 Ağustos 2019 - 11:36 'de eklendi ve 305 kez görüntülendi.

Balıkesir- Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Halit Sezgin bu yıl ayçiçeğinde hasadın başladığını, ilk ürünün borsaya geldiğini ve bu yıl rekoltenin yüksek olacağını söyledi.

Türkiye’nin önemli Ticaret borsalarından biri olan Bandırma Ticaret Borsasında yılın ilk ayçiçeği işlem gördü. Sembolik olarak 15 bin liradan ilk satışın yapıldığını belirten Bandırma Ticaret Odası Başkanı Halit Sezgin, “Borsamızda belirlenen fiyatların diğer bölgelerde ki fiyatların belirlenmesinde de yardımcı olduğunu söyledi.  

Konu hakkında açıklama yapan Bandırma Ticaret Borsası Başkanı Sezgin konuşmasına herkesin Kurban Bayramı’nı kutlayarak başladı. Bu yıl ayçiçeğinde rekolteyi yüksek beklediklerini ifade eden Sezgin , “Bölgede ekilen ayçiçeğinin ilk mahsulü Borsamıza geldi ve sembolik olarak işlem gördü. Bu yıl yüksek bir rekolte bekliyoruz. Borsamız buğday, kanola ve ayçiçeği satışlarında fiyat olarak piyasası en iyi şekilde belirlemekte. Borsamız çiftçilerimizin ürünlerini en iyi şekilde pazarlamalarına imkan sağlamaktadır. Yaptığımız işin öneminin farkındayız ve her yıl yaptığımız yeniliklerle de daha iyi bir noktaya getirmeyi hedefliyoruz. Lisanslı depoculuk adınada önemli adımlar attık”. Dedi.

Toplamda 2,5 ton olan ilk ürün, tonu 2300 liradan satılırken, satışı gerçekleştiren çiftçi Zafer Güler fiyatların memnun ettiğini söyledi.